Dişli Pompa Nedir?

Dişli pompalar kullanım alanının geniş olmasıyla birbirinden farklı sektörlerde kullanılmaktadır.  Çikolatadan, dizel yakıt işlemlerine kadar hem düşük hem de yüksek viskoziteli akışkanların transferi için birbirinden farklı birçok farklı endüstride kullanılır. Sağlam konstrüksiyonları ile dişli pompalar kullanıcılarına yüksek güvenilirlik ve dayanıklılık sunmaktadır.

Dişli pompa, dönen dişliler kullanarak sıvıyı taşıyan pompalardır ve bu yüzden döner pompa adıyla da bilinir. Dişli pompa sıvı ortamını iterek vakum basıncı yaratır ve iki ya da daha fazla dişlinin kullanımı ile görevini tamamlarlar. Dişli pompalar, çalışma sisteminde çok yüksek basınç oluşturabilme kabiliyetine sahiptir. Hidrolik sıvı güç uygulamaları içerisinde en yaygın kullanılan pompa türlerinden biridir.

Dişli pompaların ana yapısal elemanları iç hareket dişlisi, iç dişlileriyle birlikte hareket ederken dış hareket dişlisi ve bu ikisi arasında bulunan hilal biçimindeki parça emme basınç haznesindeki boşluktan ayrılır.  İç dişli pompalar yapısal özelliklerinin etkisiyle eş oranlı debi, yüksek basınç sunarak farklı viskozitelerdeki akışkanların transferine imkan tanır.

İlk keşfi 1600’lü yıllarda Johanner Kepler tarafından icat edilmesiyle oldukça eski tarihe dayanır. Dişli pompalar, yüksek viskoziteli sıvıları pompalaması için kimyasal tesisatlarda da yaygın olarak tercih edilen bir pompa çeşididir. Dişli pompalar her devir için sabit miktarda sıvı pompalamaktadır. Bu çalışma sisteminde pozitif yer değiştirme sağlanır. Dişlilerin dönme hızıyla orantılı şekilde pürüzsüz ve darbesiz bir akış sağladığı görülmektedir. Plastikler, yağlar, boyalar, yapıştırıcılar, yakıtlar ya da sabunlar gibi yüksek viskoziteli sıvıları pompalamak için uygundurlar.

Dişli Pompaların Çalışma Prensibi Nedir?

Bu pompalar, isminden de anlaşılacağı üzere içinde bulunan dişlilerin hareketi ile çalışmaktadır. İç dişli veya dış dişli ( helis düz dişli pompa ) olarak üretilen pompalarda, motorun hareketi ile dişliler dönmeye başlar ve pompa girişinde bir vakum oluşur. Vakum etkisiyle dişli pompa ‘nın giriş kısmına dolmaya başlayan sıvı, dişlilerin hareketi ile basınçlandırılarak pompanın çıkışına doğru yönlendirilir. Transfer edilmek istenen sıvı, böylelikle basınçlı bir şekilde pompadan çıkar ve istenen yere taşınmış olur.

DİŞLİ POMPALARIN BAŞLICA AVANTAJLARI

 • Dayanıklı, güvenilir bir dizayna sahip olması.
 • Sürekli basması ve yüksek verimlilikle çalışması
 • Hem düşük hem de yüksek viskoziteli akışkan ürünleri transfer edebilmesi
 • Kısa bakım süresinin olması, tamir ve bakım işlemlerinin kolaylığı
 • Pompa ana parçaları için malzeme seçeneğinin geniş olması
Dişli Pompa Çeşitleri Kaç Tanedir Ve Nelerdir?

Dişi pompalar tasarım ve kullanım alanlarına bağlı olarak Dış dişli pompa ya da İç dişli pompa şeklinde ikiye ayrılır.

 • Dış dişli pompalar

Dış dişli pompalar ‘da iki adet özdeş dişli bulunmaktadır.Dış dişli pompalar  hidrolik güç ygulamaları, kaldırma makineleri ya da  mobil tesis ekipmanları gibi alanlarda kullanılabilir. Elektrikli ekipmanların maliyetli veya elverişsiz olduğu alanlarda güç sağlamak için kullanışlı olacaktır. Dış dişli pompalar, orta verimliliğe sahip ve diğer tiplerine oranla daha az maliyetli olan pompalardır. Benzin, dizel ve gaz yağı gibi yakıt yağlarını transfer etmek amacıyla kullanılırlar. Bazı hidrolik cihazlar gibi yüksek basınçlı uygulamalar için de tercih edilebilirler.

 • İç dişli pompa

İç dişli pompa, içten kesilmiş dişlere sahip ve yine içten kesilmiş dişlilerin içinde bulunan, birbiriyle iç içe geçmiş dişlileri kullanarak akış üretimini sağlamaktadır. ( İçten Eksantrik Pompa ) Dişliler ağ örgüsünden çıktığı zaman pompanın içine sıvı çekilir. Dişliler pompanın giriş tarafındaki ağ örgüsünden çıktıkça, genişletilmiş bir hacim oluşturur. Sıvı, bu boşluklara akar. Sıkışan sıvı girişten, muhafaza etrafındaki deşarja doğru taşınır. Dişlilerin dişleri, pompanın basma yani çıkış tarafında birbirine kenetlendikçe içerideki hacim azalır ve sıvı basınç altında dışarı atılır.

Yukarıdaki dişli pompa fiyatları hakkında bizlerle bu linkteki adreselerimizden iletişime geçebilirsiniz.

Dişli Pompa Kullanım Alanları Nelerdir?

Dişli pompalar harici ve dahili dişi pompalar olarak geniş bir alanda kullanılmaktadır. Dişi pompaların en yaygın olarak yağ, boyalar, reçineler ya da gıda maddeleri gibi yüksek viskoziteli sıvıları pompalaması için kullanılır. Doğru dozlama ya da yüksek basınç çıkışının gerekli olduğu herhangi bir uygulamada tercih edilmektedir. Bir dişli pompasının çıkışı, basınçtan büyük ölçüde etkilenmemektedir. Bu nedenle beslemenin düzensiz olduğu her durumda da dişli pompa tercih edilebilir.

 • Çeşitli akaryakıtlar ve madeni yağlar
 • Kimyasal katkı ve polimer ölçümü
 • Kimyasal karıştırma
 • Endüstriyel, tarımsal ve mobil hidrolik uygulamaları
 • Asitler ve kostik (paslanmaz çelik veya kompozit yapı)
 • Alkoller ve çözücüler
 • Asfalt, bitüm ve katran
 • Reçineler ve polimerler
 • Glikol
 • Sabunlar ve yüzey aktif maddeler
 • Boya, mürekkepler ve pigmantler
 • Gıda ürünleri: mısır şurubu, fıstık ezmesi, kakao yağı, bitkisel yağlar, çikolata, şeker, dolgu maddeleri, hayvan yemi
 • Poliüretan köpük (İzosiyanat ve poliol)