Loblu Pompalar

Loblu pompalar, hijyeniklik, yüksek performans, güvenlik, korozyona direnç ve kolay temizlenebilirlik gibi özellikleriyle birçok sektörde tercih edilmektedir. Kimyasal, kağıt, gıda, içecek ve farmasötik endüstrilerinde geniş kullanım alanları bulunmaktadır.

Bu pompalarda, lobların birbiriyle temasını önleyen zamanlayıcı dişliler bulunur. Loblar arasında doğrudan bir temas olmaması ve diğer pompa çeşitlerine kıyasla daha büyük bir pompalama boşluğuna sahip olmaları sayesinde, kiraz ve zeytin gibi katı maddeleri zarar görmeden taşıyabilirler. Pompa miline monte edilen lob, motorun sağladığı hareketi zamanlayıcı dişli aracılığıyla diğer loba zıt yönde aktarır.

Loblar zıt yönlere döndükçe, pompanın emme bölümünde bir genişleme meydana gelir ve böylece sıvı pompanın içine çekilir. Gövde ile loblar arasından taşınan sıvı, basma bölgesine doğru yönlendirilir ancak lobların arasından geçmez.

Basma bölgesinde, loblar birbirine girerek sıvıyı basınç altında dışarı doğru ittirirler. Pompa milinin her bir dönüşü ile pompanın toplam hacmi kadar sıvı taşınır. Bu da pompanın kapasitesinin, boyutunun ve hızının birbirleriyle doğru orantılı olduğunu gösterir.

KAPASİTE ÇİZELGESİ GABARİ ÖLÇÜLERİ PARÇA LİSTESİ
Pompa Varyasyonları
Pompa Tablosu
POMPA TİPİPOMPA ADIGİRİŞ ÇIKIŞMax.Basınç
BAR
AÇIK HAVADAEN ÇOK KULLANILANGÜÇ (kW)AĞIRLIK (KG)
lt/devirlt/dkm³ / hd/dakKWHPMİNMAX.
LOBE1½” LOBE1½”140,22995,9450340,755,543,5
2” LOBE2″140,42419111,54505,57,537,560