Dişli Pompa

Pompa Nedir?

Pompa sıvı, gaz ya da çamur kıvamındaki malzemeleri bir yerden bir yere taşımaya yarayan mekanik bir araçtır. Pompaya günlük hayatta en çok benzin istasyonlarında, arabaların lastiklerini şişirmemize yarayan hava pompalarında rastlamaktayız. Benzin istasyonlarındaki yakıt pompaları, istasyonun deposunda yer alan akaryakıtı yukarıya taşır ve daha sonrasında tabanca aracılığıyla otomobilin yakıt deposuna aktarır. Hava pompaları da aynı şekilde dışarıdaki havayı içine çeker, sonrasında bastırılması ile borudan havayı lastiğe gönderir. Damacanalar için kullandığımız pompalar da yine bu mantıkla çalışır.

Dişli Pompa Nedir?

Dişli pompa denilince, insan ister istemez, “Acaba dişli pompa da nedir? Ne işe yarar? Özelliği nedir? Nerelerde kullanılır?” gibi düşünceler içerisine girebilir. Bu yazımızda da işte bu dişli pompa ile ilgili merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Dişli pompa, diğer pompalardan ayrı olarak sıvıyı dişliler yoluyla aktaran bir mekanizmadır. Dişli pompa taşınması gereken sıvıyı iter, vakum ortamını oluşturur. Bundan sonra da dişlilerden istifade ederek görevini yerine getirir. Dişli pompaları diğer pompalardan ayırt eden en büyük özelliklerinden bir tanesi de dişli pompaların çok yüksek basınç oluşturabilme kabiliyetine sahip olmalarıdır.

Dişli Pompalar Nerelerde Kullanılır?

Konu ile alakalı endüstri bölümünde yer almayanlara her ne kadar uzak gelse de aslında dişli pompa sıvı güç uygulamaları arasında en sık kullanılan yöntemlerden biridir.

1600’lü yıllarda Johanner Kepler tarafından icat edilmiş olan dişli pompa yüksek viskoziteye sahip olan sıvıların taşınması için de sık kullanılan pompalar arasında yer almaktadır.

Dişli Pompaların Çalışma Mekanizması Nasıl İşler?

Neotrans ürünleri arasında yer alan helis düz dişli pompanın çalışma mantığı oldukça basittir. Dişli pompanın içerisine giren sıvı ya da gaz, dişli pompa içerisindeki dişlilerin birleşme ve ayrılmaları ile oluşan basınç ile taşınır. Dişlilerin bir birine yaklaştığı noktada sıkışma, ayrıldığı noktada da genleşme gerçekleşir. Dişli pompa bu vasıtayla sıvı ya da gazların taşınmasını sağlar. Neotrans ürünleri arasında yer alan dişli pompalar, sıvı ya da gaz taşımak için en tercih edilesi yöntemler arasında yer almaktadır.

Dişli pompa temin etmek için Neotrans başvurulabilecek nadir firmalar arasında yer almaktadır. Neotrans, dişli pompa konusunda uzman ve kendini kanıtlamış bir firmadır. Dişli pompa nedir, nerelerde kullanılır ve en uygun pompa ya da dişli pompa hangisidir, gibi sorulara yanıt veren Neotrans, en iyi seçimin de hangisi olacağı konusunda müşterilerini bilgilendirir. Müşteri memnuniyeti ve kalitenin buluştuğu Neotrans memnun müşteri misyonunu kabul etmiş bir firmadır.

Dişli Pompaların Özelliği Nedir?

Dişli pompalar oldukça sabit bir şekilde akış gerçekleştirirler.  Pompanın içerisinde yer alan dişlilerin dönme hızları ile doğru orantılı olarak dengeli bir akışın sağlanması dişli pompa sayesinde mümkün olur.

Dişli pompalar belirli bir miktarda hareketli parçayı içerisinde barındırırlar. Oldukça basit ve kompakt mekanizmalardır. Kendisi ne pistonlu pompalar kadar basınç ne de santrifüj pompalar kadar hızlı akım üretmese de vana pompalara göre çok daha iyi işler çıkardığı aşikardır. Bu konuda dişli pompa oldukça verimli bir araçtır.

Dişli pompalar tasarımına ve istifade edildiği alanlara göre harici ve dâhili olmak üzere iki türe ayrılırlar.

Harici dişli pompalar hidrolik güce destek olmak veya elektrikli ekipmanların büyük olmasına bağlı olarak uygunsuz ya da maliyetli olması gibi durumlarda güç sağlamak için kullanılır.

Dahili dişli pompalar birbiri içerisine geçmiş dişlilerin hareket etmesi sonucunda akış üretimini sağlayan oldukça işlevli pompalardır.