Asit Pompaları
Kimyasal Plastik Asit Pompaları

Asit pompası asidik özelliğe sahip olan bir sıvının bir yerden başka yere aktarılmasını ya da sirküle edilmesini sağlayan pompa türüdür. Asit pompa olarak adlandırılmasının nedeni, mekanik tasarımının ve malzeme seçiminin kullanılan aside uygun şekilde yapılmasıdır. Asitlerin aşındırıcı bir etkisi olduğundan, pompa içerisindeki geçiş sırasında asidin temas ettiği yerlerde asite karşı dirençli olan malzemelerin kullanılması gerekir. Özellikle kimya sanayisinde kullanılan “asit pompaları” santrifüj özelliği bulunması ve elektrikli motoru sayesinde yüksek kapasiteye kadar tehlikeleri sıvıların transferlerini yapabilmektedir.

GPB 100 Serisi

Asit Pompası | Kimyasal Pompalar

PP IN-LINE Hat Tipi Kimyasal Santrifüj Pompa

Asit Pompası | Kimyasal Pompalar

TGCP Serisi

Asit Pompası | Kimyasal Pompalar

TGP & TGKP Serisi

Asit Pompası | Kimyasal Pompalar

Asit Santrifüj pompa genel olarak termoplastik malzemeden üretilmiştir ve sıvıların hızlı bir şekilde aktarılması sağlamaktadır. Ayrıca santrifüj pompa proseslerde kullanılan, kapasitelerine göre değişen elektrik motorlu pompa çeşitlerinden birisidir. Manyetik pompalar ise asidik özellikteki sıvı uygulamalarındaki önemli seçeneklerden biridir. Manyetik pompalar içinde kurulmuş mıknatısla çevrelenmiş fanı sayesinde, manyetik kuvveti oluşturarak tehlikeli akışkanları transfer edilebilmektedir.  Akışkanın hassas olduğu, asidik özellik taşıdığı durumlarda asit pompaları tercih edilmektedir. Akışkan cinsi ve kimyasal dayanımı göz önünde bulundurulduğunda en uygun asit pompası seçilmektedir.

Asit Pompalarının Kullanım alanları

Asit pompaları kimya endüstrisi ve tehlikeli akışkanlar ile sıvı transferinin yapılması gerektiği proseslerde kullanılmaktadır. Asit pompalarının kullanım alanları:

 • Asitler ve bazlar özellikle NaOH; sodyum hidroksit ya da kostik) özelliği bulunan sıvılar,
 • Her türlü kimyasal sıvı taşıyan tankerler,
 • İlaç yapımında kullanılan hammaddeler,
 • Her türlü solventler,
 • Deniz suyu ya da tuzlu su basımında,
 • Ultra saf suların transferinde,
 • Arıtma tesislerinde kullanılan kimyasalların,
 • Enjeksiyon kalıplarının temizlenmesi işleminde,
 • Korozif (aşındırıcı) etkisi bulunan her çeşit sıvının transfer, sirkülasyonu ya da filtrasyonu,
 • Viskoziteye göre her türlü akışkanın transferini gerçekleştirir.
 • Asit pompaları öncelikli olarak agresif ve aşınmaya neden olacak sıvı transferlerinde kullanılmalıdır.
Asit Pompası | Kimyasal Pompalar

Asit Pompası Çeşitleri

Asit pompaları çalışma düzenlerine bağlı olarak kendi içlerinde farklı kategorilere ayrılır. Hemen hemen hepsinde gövde malzemesi termoplastik malzemeden üretilen asit pompası çeşitleri, salmastralı ya da manyetik kaplinli olarak çalışabilir. Bunun yanında asit pompalarının daldırma tipi pompa çeşitleri de vardır.

Salmastralı asit pompası modellerde ek sızdırmazlık elemanı kullanılması gereksiniminden dolayı, bundan doğan kaçak problemler mevcuttur. Manyetik kaplinli asit santrifüj tip pompalarında sızdırmazlık riski hiç olmaz ve salmastralı modellere kıyasla çok daha iyi ve avantajlı bir alternatif asit pompası çeşidi olarak kabul edilir. Manyetik kaplinli asit pompaların özel sızdırmaz tasarımı sayesinde kaçağa ve emisyona engel olma özelliği vardır. Bu nedenle aşındırıcı, tehlikeli sıvıları ve kimyasalları pompalamak için çok uygundur.

Basit bir yapıya sahip olan bu asit pompaları onarım ve yedek parça maliyeti konusunda oldukça tasarrufludurlar. Asit aktarma pompası tahrik miline yerleştirilen harici mıknatısın hareketiyle, akışkanı pompa boyunca döndüren ve hareket etmesini sağlayan pervaneye bağlı iç mıknatısa ulaştırır. Böylece sıvı, akışkan transferi yapılır.

Plastik Asit Pompası

Asit pompaları genel olarak tehlikeli sayılan endüstri kollarında kullanılan pompa türlerindendir. Pompaların kullanıldığı alanlardaki maddeler genellikle aşınmaya neden olan sıvılardır. Aşındırıcı sıvıların kullanıldığı neredeyse her kimyasal işlemde plastik asit pompaları da kullanılmaktadır.

Plastik asit pompası en önemli ve öne çıkan özelliği asitli maddelere karşı dayanıklı malzemelere sahip olmasıdır. Aşındırıcı özellikteki asitlerin taşınması için pompa içindeki malzemelerin bu güce karşı dirençli olması ve dayanması gerekmektedir. Dayanıklı, dirençli ve kullanım alanının farkıyla asit pompaları diğer pompa çeşitlerine kıyasla büyük oranda farklılık gösterir.

Plastik asit pompalarının bir diğer ayırt edici özelliği de hava ve su sızdırmazlığına sahip olmasıdır. Hava ve su sızdırmazlığı konusunda oldukça güvenilirdir. Pompa içindeki asitler dış hava ile temas etmemektedir ve bu şekilde sistemin sağlıklı çalışması için en önemli şartı güvenle yerine getirmektedir. Plastik asit pompaları sistem içindeki asidin dış hava ile temas etmeyerek en iyi şekilde taşınmasını sağlamaktadır

Endüstri alanlarında, su arıtma ve havuz sistemlerinde başta su olmak üzere su taşıma ve dozajlama işlemlerinde kullanılan ve tercih edilen pompa türlerinde bir tanesi de plastik asit pompasıdır. Plastik asit pompaları genel olarak tıbbı ve zirai ilaç üretiminde, kimyasal işlemlerde, su arıtma sistemlerinde vb. alanlarda kullanılmaktadır.

Plastik Asit Pompası Kullanım Alanları

Plastik asit pompası en çok tıbbi ve zirai ilaç üretiminde kullanılmaktadır. İlaçların hammaddesi olarak kullanılan asidik ya da bazik özellikli maddelerin transferi plastik asit pompaları ile sağlanmaktadır. Ayrıca kimyasal sıvı taşıyan tankerlerde de plastik asit pompası kullanılabilir. Plastik asit pompası kullanılmasıyla, tehlikeli sıvıların nakliyesi oldukça kolaylaşır. Plastik asit pompalarının kullanım alanlarından bir tanesi de su arıtma sistemleridir. Büyük çaplı ya da küçük kapasiteli su arıtma sistemlerinde plastik asit pompası kullanımına ihtiyaç duyulur.  Birçok enjeksiyon kalıplarının temizlenme işleminde de plastik asit pompaları kullanılır.

Asit Pompası Fiyatları

Neotrans üzerinden TGCP Serisi, GPB 100 Serisi, PP IN-LINE Hat Tipi Kimyasal Santrifüj Pompası ve TGP & TGKP Serisi Asit Pompa çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Asit pompalarının kullanım alanlarına göre doğru ürüne ulaşmak ve asit pompası fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için Neotrans sitesi üzerinden veya sitemizde yer alan Whatsapp linki ile iletişim kurabilirsiniz.

Asit Pompası alırken ürünün kalitesine ve fiyatına dikkat ediniz. Kullanım alanlarına göre farklı farklı ürünler ve çeşitli fiyatlar karşınıza çıkacaktır. En uygun fiyatlı ürünü almak isterken, kaliteden ödün vermeyiniz. Kaliteli, iyi ürünleri en uygun fiyata almak için çaba gösteriniz. Neotrans siz değerli müşterilerine en iyi ürünleri en uygun fiyata sunabilmek için satış öncesinde ve sonrasında desteğimiz ile hizmet vermektedir.